X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

حکیم ارد بزرگ و دانشگاه صنعتی شریف

شریف پرس (دانشگاه صنعتی شریف) - سخن بزرگان


شماره 2 173 یک شنبه ، 16 بهمن ماه 1390


●● اندیشه و انگاره ای که نتواند آینده ای زیبا را مژده
دهد ناتوان و بیمار است.(ارد بزرگ)

●● قیمت و ارزش هر کس به اندازه کاری است که به
خوبی می تواند انجام دهد. امام علی «ع »
●● میراثی گران بهاتر از راستی و درستی نیست.
(شکسپیر)
●● سخاوت، بخشیدن بیشتر از توان است و غرور،
ستاندن کمتر از نیاز. (جبران خلیل جبران)
●● شاد ماندن به هنگامی که انسان درگیر و دار
کارهای ملال آور و پرمسئولیت است، هنر کوچکی
نیست. (نیچه)

برگرفته از :
http://press.sharif.ir/1390/11/16/SharifPress/173/Page/2/SharifPress_173_2.pdf


-----------------------------------------------


شریف پرس (دانشکاه صنعتی شریف) - سخن بزرگان

سخن بزرگان


کسی که به آبادانی می کوشد جهان از او به نیکی یاد می کند . حکیم فردوسی خردمند

ره آورد سفر در درون آدمی، به جز خرد و پیشرفت نیست. حکیم ارد بزرگ


اگر انتظار و توقع نداشته باشی همه دوست تو هستند. رابیندرانات تاگور

مغرور بودن به دانش خود، بدترین نوع جهالت است. جرجی تایلربرگرفته از :
-----------------------------------------------بایگانی سخنان برگزیده

 • » انسان مجموعه ای از آنچه دارد نیست، بلکه مجموعه ای است از آنچه هنوز ندارد، اما می تواند داشته باشد. ژان پل سارتر
 • » حضرت محمّد (ص) : برترین ایمان آن است که بدانی خداوند همه جا با توست (کنزل العمال، 66)
 • » تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند. الکساندر گراهام بل
 • » برای رسیدن به جایگاهی بالاتر، گذشت را نیز بیاموزیم . حکیم ارد بزرگ
 • » موفقیت توانایی رفتن از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن شور و حرارت است . وینستون چرچیل
 • » بعدازانجام‌ واجبات‌،کارى‌ بهتر از ایجاد خوشحالى‌ براى‌ مؤمن‌،نزدخداوند بزرگ‌ نیست‌. امام رضا(ع)
 • » اگر سخن چون نقره است،خاموشی چون زر پربهاست. لقمان
 • » تنها راه تغییر عادتها، تکرار رفتارهای تازه است.«وین دایر»
 • » باور کن که می‌توانی؛ آنگاه خواهی توانست؛ یعن تا باور نکنی، نمی‌توانی، ولی همین که باور کردی توانستی.«وین دایر»
 • » اگر می خواهی بزرگ شوی ، از کردار نیک دیگران فراوان یاد کن . اُرد بزرگ
 • » از امام‌ رضا ( ع‌ ) از حقیقت‌ توکل‌ سؤال‌ شد . فرمود : این‌ که‌ جز خدا ازکسى‌ نترسى‌.
 • » توانگر کسی است که به آنچه خداوند توانا نصیبش کرده خرسند باشد . زیرا شوریده بخت تر و پراکنده خاطرتر از آزمند کسی نیست . (بزرگمهر)
 • » هنگامی که در سکوت شب گوش فرا دهی خواهی شنید که کوهها و دریاها و جنگلها با خود کم بینی و هراس خاصی نیایش می کنند . جبران خلیل جبران
 • » خوشبخت کسـی که به یکـی از دو چیز دسترسـی دارد، یا کتابهـای خوب یا دوستانـی که اهل کتاب باشند. (ویکتور هوگو)
 • » علم خود را به مردم یاد بده و علم دیگران را بیاموز پس به تحقیق علم تو استوار می گردد و آنچه را نمی دانی، یاد می گیری.(امام حسن علیه السلام)


برگرفته از :
http://taranom.farhangi.sharif.ir/speeches/archiveاولین نمایشگاه کار دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود
اخبار - اخبار دانشگاهی

جشن چهلمین سال فارغ التحصیلی دانش آموختگان دوره دوم

دور دوم جشن چهلمین سال فارغ التحصیلی دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف روز جمعه بیست و دوم مهرماه سال جاری در محل سالن تربیت بدنی دانشگاه برگزار خواهد شد.

ستاد برگزاری جشن از عموم فارغ التحصیلان دوره های مختلف و همچنین اعضای هیأت علمی دانشگاه دعوت نمود تا به همراه خانواده در این مراسم و همچنین گردهمایی سالانه انجمن فارغ التحصیلان شرکت نمایند.

در همین راستا به سراغ دکتر مشایخی دبیر کل انجمن فارغ التحصیلان رفتیم تا در مورد این مراسم اطلاعات بیشتری را کسب نماییم.

وی هدف از برگزاری این جشن را تجدید دیدار مهمانان و به ویژه فارغ التحصیلان دوره دوم دانست و افزود: تحکیم و ارتباط با تمامی دانش آموختگان دور دوم، تهیه و انتشار فیلم مستند مصاحبه با دانش آموختگان و تألیف و انتشار کتاب دور دومی ها و تقدیر از اساتید پیشکسوت دانشگاه و بزرگداشت درگذشتگان دور دومی از اهدافی است که ما در انجمن به دنبال آن هستیم.

دکتر مشایخی خاطر نشان کرد: تقویت رابطه دانش آموختگان دور دوم با فارغ التحصیلان سایر دوره ها و آشنایی نسل جدید با نسل قدیم، ایجاد شبکه های اجتماعی بین فارغ التحصیلان دوره های مختلف، یادآوری دوران دانشجویی و دانشگاه برای فارغ التحصیلان دور دوم و همچنین نمایش فیلم مصاحبه با برخی دور دومی ها  اجرای موسیقی زنده و در نهایت بزرگداشت یاد و خاطر عزیزان و درگذشتگان می باشد.

دکتر مشایخی در ادامه افزود: ما با اجرای برنامه چهلمین سال فارغ التحصیلی دانش آموختگان برآنیم تا دوباره فارغ التحصیلان سال ها پیش را با دانشگاه پیوند بزنیم و زمینه ای را فراهم آوریم تا آن ها مجدداً به دانشگاه برگردند و فرصتی پیدا شود تا با فارغ التحصیلان که هم اکنون سمت های مدیریتی و اجرایی در کشور دارند ارتباط ایجاد کرده تا بتوانیم برای اشتغال و حتی کارورزی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه از آن ها مدد بگیریم.

وی افزود: جشن چهلمین سال فارغ التحصیلی فرصتی است که افرادی که سال ها پیش فارغ التحصیل شده اند گردهم آمده و دستاوردها و تجاربشان را با یکدیگر در میان بگذارند و زمینه ای ایجاد شود که آنانی که امکان کمک های مالی و فکری دارند در اختیار دانشگاه قرار دهند.

دکتر مشایخی در خاتمه گفت: دانشگاه در دور دوم 324 فارغ التحصیل داشته است که تا کنون 220 نفر آن ها را پیدا کرده ایم و از آن ها اطلاعاتی به دست آورده ایم و تا امروز به 80 نفر از آن ها هیچ گونه دسترسی حاصل نشد و متأسفانه 24 نفر از این عزیزان نیز در قید حیات نیستند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که برنامه چهلمین سال فارغ التحصیلی دور دوم نیز همانند سال گذشته با استقبال عمومی شرکت کنندگان روبرو گردد.

اولین نمایشگاه کار دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود

اولین نمایشگاه کار دانشگاه صنعتی شریف به همت روابط عمومی دانشگاه طی روزهای دوم لغایت پنجم  آبان ماه  سال جاری  در محل دایمی نمایشگاه های دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

مهندس محمد اسدی دبیر اجرایی نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار نشریه شریف گفت: نمایشگاه کار، رویدادی است که تعداد زیادی از جویندگان کار و شرکت ها به منظور تبادل اطلاعات در رابطه با مشاغل مورد نیاز و معرفی شرکت هایشان در آن شرکت می کنند که معمولاً به صورت فصلی و یا سالیانه برگزار می شود و  می توان از آن به عنوان نمایشگاه فرصت های شغلی یاد کرد به نحوی که فرصت های فراوان کاری و کارآفرینی در اکثر زمینه های تحصیلی برای دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان  ارایه می شود.

وی گفت: این گونه نمایشگاه ها فرصت مناسبی را برای شرکت ها و سازمان ها فراهم می آورد تا با تعداد زیادی از نیروهای جویای کار ملاقات کرده و در یک فضای رقابتی نسبت به جذب نفرات مورد نظر خویش اقدام نمایند.

اسدی افزود: این نمایشگاه ها معمولاً در اکثر دانشگا ه های مطرح دنیا به صورت فصلی برگزار شده و دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان را با فرصت های فراوان شغلی و ایده های ناب برای شروع یک کسب و کار موفق آشنا می نماید.

وی خاطر نشان کرد: از طرفی در اکثر نمایشگاه های کار، کارگاه های جنبی در رابطه با کار، کاریابی و کارآفرینی برای شرکت کنندگان نیز برگزار می گردد تا دانشجویان را با نحوه ورود به بازار کار آشنا نمایند. در نهایت می توان نمایشگاه کار را بستری مفید و مناسب برای ورود دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان به بازار کار و شروع یک کسب و کار  موفق قلمداد نمود.

مهندس اسدی در پاسخ به لزوم برگزاری نمایشگاه گفت:

با توجه به رویکرد برنامه توسعه پنجم مبنی بر افزایش جمعیت دانشجویی کشور به سه میلیون و هفتصد هزار نفر تا پایان برنامه، در حال حاضر در کشور ما ضرورت توجه به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی بیش از هر زمان دیگر محسوس است.

وی افزود: آشنایی فارغ التحصیلان با روند تغییرات سریع فضای اقتصاد و کسب و کار، شرایط استفاده ایشان را از تجربیات و فرصت هایی که دانشگاه ارایه می دهد فراهم نموده و اعتماد به نفس لازم برای ورود به بازار کار مناسب را فراهم می نماید.

اسدی در ادامه گفت: امروزه با استفاده از آموزه های جهانی پی می بریم که ضرورت دارد اقتصاد و بازار کار کشور توجه ویژه ای به نیروی انسانی داشته باشد تا زمینه برای خلاقیت، تولید محصول یا ارایه خدمتی جدید به مردم فراهم گردد و دراین مسیر سطح خدمات رسانی به جامعه ارتقاء یابد. یکی از وظایف اصلی بخش ارتباط دانشگاه با صنعت که بهتر است آن را بخش ارتباط دانشگاه با فضای کسب و کار جامعه بنامیم این است که پروژه ای با هدف روش های جدید اطلاع رسانی نیازهای محیط های کار و اجتماع به دانشجویان و فارغ التحصیلان تعریف گردد، ضمناً لازم است شرایطی فراهم شود تا کارآفرینان کشور شناسایی شده و با استفاده از مدل های پیشنهادی شرایط توسعه فضای کسب و کار را در کشور فراهم نماییم .

دبیر اجرایی نمایشگاه به عوامل بیرونی که بر اشتغال فارغ‌التحصیلان به طور مستقیم و غیرمستقیم تاثیر گذاشته و مانع از جذب آنها در بازار کار می‌گردند، اشاره کرد و افزود: رواج نیافتن و مشخص نبودن فرهنگ کاریابی، عدم توسعه بنگاه‌های کاریابی خصوصی، عدم توسعه کانون های فارغ‌التحصیلان و ناکارآمدی آنها در کاریابی و هدایت شغلی، تعدد متقاضیان و رقابت شدید برای کسب مشاغل موجود و رواج نیافتن فرهنگ کارآفرینی و کم بودن تعداد کارآفرینان از جمله عللی است که مانع جذب فارغ التحصیلان و اشتغال آنان می شود.

اسدی هدف از برگزاری نمایشگاه کار را رویارویی مستقیم صنعت و دانشگاه، معرفی کارفرمایان و کارآفرینان موفق جامعه درقالب شرکت های کارآفرین، معرفی سازمان ها و ادارات مرتبط و نیمه‌مرتبط با رشته‌تحصیلی، شناسایی علایق و استعدادها (خودشناسی شغلی)، آشنایی با انتظارات و مهارت های مورد نیاز کارفرمایان، آشنا شدن دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان با طیف متنوع مهارت های شغلی، امکان جذب نیرو و کارآموز برای شرکت ها، برپایی کارگاه های آموزشی کار و کارآفرینی، گسترش خدمات مشاوره‌شغلی و استفاده از مشاوران متخصص، ایجاد نشریه‌های شغلی و بازار‌کار در محیط داخلی دانشگاه عنوان کرد.

دبیر اجرایی نمایشگاه کار، ایجاد یک محیط دوستانه برای تعامل بیشتر بین فارغ التحصیلان، دانشجویان و شرکت ها را یکی دیگر از عوامل برپایی این نمایشگاه دانست و افزود: نمایشگاه کار در فضایی در حدود 1600 مترمربع برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که فضای کلی نمایشگاه  در صورت استقبال صنعت قابل افزایش خواهد بود.

وی گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی در رابطه با کار و کارآفرینی یکی از فعالیت های جنبی نمایشگاه های کار در سرتاسر دنیا می باشد که در آن دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان با نحوه تعامل با صنعت، یافتن شغل مناسب و شروع کسب و کار جدید آشنا می شوند. عناوین کارگاه های آموزشی و نقشه نمایشگاه در سایت نمایشگاه به آدرسjobfair.sharif.ir موجود می باشد و علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت نسبت به رزرو غرفه و یا ثبت نام در کارگاه مورد نظر اقدام نمایند.

اسدی در مورد تعداد شرکت گنندگان در نمایشگاه کار نیز گفت: با توجه به تعداد فارغ التحصیلان در سال های گذشته (1500 نفر در سال) و تعداد دانشجویان دانشگاه که بالغ بر 10000 نفر می باشند، پیش بینی می گردد تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه بیش از3000 نفر ‌باشد.

وی افزود: از طرفی با توجه به مذاکرات انجام گرفته با صنعت و نظر به نوآوری موجود دربرپایی نمایشگاه کار، پیش بینی می گردد تعداد شرکت های ثبت نامی در اولین نمایشگاه کار بالغ بر 60 شرکت دولتی و خصوصی باشد. اسدی به برگزار کنندگان نمایشگاه نیز اشاره کرد و افزود: اولین نمایشگاه کار توسط مدیریت روابط عمومی با همکاری معاونت پژوهشی، انجمن فارغ التحصیلان، مرکز کار آفرینی و مرکز مطالعات دانشگاه در قالب یک شورای راهبردی برگزار می گردد.

وی در پایان گفت: بازدید از نمایشگاه برای عموم آزاد بوده و علاقه مندان برای ارتباط با دبیرخانه و شرکت در اولین نمایشگاه کار و کارگاه های جنبی می توانند به سایت jobfair.sharif.ir مراجعه نموده و یا با شماره تلفن های 5-66028963 تماس حاصل نمایند.

اولین دوره جشن ورودی های تحصیلات تکمیلی برگزار شد

اولین دوره جشن ورودی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف صبح روز چهارشنبه ششم مهرماه سال جاری در محل سالن تربیت بدنی برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر رضا روستا آزاد ریاست دانشگاه ضمن خیر مقدم به دانشجویان گفت: من، شما را به عنوان همکاران خودم در دانشگاه مخاطب قرار می دهم چرا که دانشجویان تحصیلات تکمیلی قدری از دانشجویی فاصله گرفته اند و دانشجو تلقی نمی شوند و با مشارکت در امور آموزشی و پژوهشی دانشگاه به نوعی یاور و همراه دانشگاه در ارایه خدمات هستند و من شما را همکاران خودم تلقی می کنم.

روستا آزاد: اظهار تأسف کرد که بخشی از شما در بدو ورود به دانشگاه با مشکلاتی روبرو بوده اید که از همین جا از شما عذرخواهی می کنم و تمام این ناملایمات به دلیل وجود 40 درصد بیش از ظرفیت اعلام شده از سوی وزارت علوم می باشد که امیدورایم به زودی این مشکلات مرتفع گردد.

وی گفت: ما به زودی قرارداد خوابگاه جدید ایساتیس را امضاء خواهیم نمود و بخشی از مشکلات خوابگاهی شما عزیزان برطرف خواهد شد.

روستا آزاد به برنامه راهبردی دانشگاه اشاره کرد و افزود: این یک برنامه بسیار جدی با حرکت دانش بنیان و کاربردی است و مشارکت تک تک شما را برای تحقق این برنامه ها خواهانیم.

وی خاطر نشان کرد: خودتان را بیش از پیش باور داشته باشید و فعالیت های گروهی خود را افزایش دهید و امیدواریم که بتوانید پس از اتمام تحصیل نه تنها دغدغه اشتغال نداشته باشید بلکه بتوانید برای دیگران هم اشتغال زایی کنید.

روستا آزاد افزود: برنامه جدی ما اینست که دانشجویان تحصیلات تکمیلی تمام وقت باشند و به شدت به دنبال این هستیم که شما بتوانید از طریق ارتباط با صنعت پشتوانه پژوهشی و وضعیت مالی خوبی برای خود رقم بزنید.

وی در پایان صحبت هایش گفت: شما می توانید از کانال مرکز رشد و معاونت آموزشی و همچنین معاونت پژوهشی و فناوری داشگاه پیشنهادات خود ارایه داده تا دانشگاهی فعال تر، چابک تر، علمی تر و بهتر داشته باشیم  و ما از همین جا دستان تک تک شما را به گرمی می فشاریم.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین محمدنژاد مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی گفت: امیدوارم که شما صرفاً به شناخت دانشکده و محیط آموزشی خود اکتفا نکنید، زیرا شناخت کل دانشگاه در همه ابعاد مطلوب تر خواهد بود وی خاطر نشان کرد سعی کنید با همه مجموعه های دانشگاه تعامل داشته باشید.

مسئول نهاد  رهبری یادآورشد نگذارید ادامه تحصیل و مسائل علمی شما را از سایر ابعاد زندگی باز دارد.

وی به بحث ازدواج و مسائل معنوی اشاره کرد و افزود: فرصت ها و تهدیدهای اطراف را خوب ببینید، بهترین زمان برای ازدواج همین سن است و امیدوارم بتوانید در این دوره ازدواج کرده و تشکیل خانواده دهید. حجت الاسلام محمدنژاد در پایان متذکر شد که باید با  دینمان آن گونه که خداوند از ما می خواهد، برای پاسخ گویی در روز قیامت آشنا باشیم و به آن عمل کنیم.

70 درصد پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه شریف از رتبه‌های برتر کنکور بوده‌اند

معاون آموزشی دانشگاه گفت: در سال تحصیلی جدید حدود 1457 نفر از طریق آزمون وارد این دانشگاه شدند که  70 درصد این افراد از رتبه‌های برتر کنکور بوده‌اند.

دکتر میر عمادی در این مراسم اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید حدود 1457 نفر از طریق آزمون و 200 نفر از طریق آیین نامه استعدادهای درخشان وارد این دانشگاه شدند.

وی افزود: دانشگاه شریف انتخاب اول 679 و انتخاب دوم 263 نفر از افرادی بوده است که از طریق آزمون وارد این دانشگاه شده اند و 70 درصد از این افراد از رتبه های برتر کنکور بوده اند.

معاون آموزشی دانشگاه با تاکید بر اینکه انتخاب این دانشگاه توسط دانشجویان نخبه وظیفه مسئولان دانشگاه را سنگین تر می کند، تصریح کرد: دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی باید تمام تلاش خود را برای حضور تمام وقت در دانشگاه بکار گیرند؛ چرا که دوره تحصیل در این مقاطع فرصت های کوتاهی است که تکرار آن ممکن نیست و چه بسا این دوره ها آینده فرد را رقم می زند.

میرعمادی تاکید کرد: به دنبال حمایت از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی هفته آینده آگهی تعدادی پژوهانه قابل توجه برای دانشجویان دکتری اعلام می شود.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان از دو روش با پایان نامه و بدون پایان نامه در این دانشگاه پذیرش می شوند، اضافه کرد: با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان 2 سال را زمانی طولانی برای دوره کارشناسی ارشد می دانستند طرح پذیرش دانشجو بدون پایان نامه در این دانشگاه ارایه شد که تاکنون بسیاری از دانشجویان با استفاده از این طرح در دو ترم فارغ التحصیل شده اند.

معاون آموزشی دانشگاه با تاکید بر اینکه مدرک تحصیلی در روش بدون پایان نامه با روش با پایان نامه هیچ تفاوتی ندارد، گفت: در روش با پایان نامه بسیاری از دانشجویان معمولاً از ابتدا به دنبال موضوع پروژه هستند در حالی که با توجه به افزایش سرعت رشد علم و فناوری ممکن است موضوع انتخاب شده پس از مدتی کهنه شود.

میر عمادی در پایان با تاکید بر لزوم توجه به اخلاق مهندسی خاطرنشان کرد: دانشجویان به جای عجله در انتخاب موضوع پروژه باید مهارت هایی چون مسئله شناسی، تحلیل مسائل و ارایه راه حل برای آنها را در خود تقویت کنند.

دکتر تجریشی: درآمدزایی 9 میلیارد تومانی شرکت‌های دانش‌بنیان برای دانشگاه شریف

در ادامه مراسم دکتر تجریشی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ضمن تبریک سال تحصیلی جدید و همچنین هفته دفاع مقدس سخنان خود را با این بیت شعر معروف آغاز نمود:

به گفتار پیغمبر راستگوی    زگهواره تا گور دانش بجوی

وی گفت: جایگاه امروز دانشگاه صنعتی شریف حاصل تلاش دانشجویان و مدیران قبلی است که باید ما نیز در آینده به نحو شایسته  به دیگران تحویل دهیم. دکتر تجریشی گفت: دانشگاه صنعتی شریف سال گذشته بیش از 1200مقاله داشته که این تعداد چیزی در حدود 2/3 مقاله به ازای هر استاد می باشد که در مقایسه با دانشگاه بعدی کشور که چیزی در حدود 8/2 را داراست رقم قابل توجهی است.

وی افزود: مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف اولین مرکز کارآفرینی دانشگاهی در کشور است که هدف آن انتقال مهارت و آموزش برای ایجاد روحیه کارآفرینی است که بتوانند خود دانشجویان  نیروی مولد و تولید کننده باشند.

وی به رقم 40 درصد دانشجوی اضافه بر ظرفیت دانشگاه در سال جاری اشاره کرد و افزود: این هم فرصت است و هم تهدید. فرصت است اگر نیروی کارآمدی وجود داشته باشد، این نیرو به ظرفیت دانشگاه اضافه می شود و تهدید است از آن جهت که وسایل و امکانات از جمله خوابگاه که بتوانیم در اختیار قرار دهیم تا دغدغه ای برای درس خواندن و ارایه تحصیل نباشد و با فراغ بال به پژوهش و تحقیق ادامه دهند و امیدواریم به زودی تمامی این مشکلات نیز مرتفع گردد.

خاطرنشان می شود؛ در پایان مراسم نیز از دانشجویان نمونه سال گذشته تقدیر شد.

حضور نفرات برتر کنکور90 و المپیادی ها در دانشگاه شریف

نشست صمیمانه معاون علمی و فناوری رییس جمهور و هیئت همراه با برگزیدگان کنکور سراسری سال90 و دارندگان مدال المپیادهای ملی و بین المللی سال 89 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان در این نشست گفت:جوانان ایران اسلامی باید درعرصه‌های علمی، اقتصادی‌ و فرهنگی عزت‌ و اقتدار کشور را حفظ کنند.

بنا بر این گزارش، دکتر سلطانخواه در این نشست صمیمانه که در تالار اجتماعات جابربن حیان دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و گرامی داشت یاد و خاطره شهدا اظهار داشت: در گذشته رتبه های بالای کنکور با حضور در جبهه های حق علیه باطل دفاع از کشور را انتخاب کردند و در این آزمون سرافراز شدند تا زمینه را برای پیشرفت علمی کشور برای آیندگان فراهم کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه تاکید کرد: هنوز صحنه هنرنمایی پابرجاست، جوانان امروز با هوش سرشار و توانمندی هایی خدادادی خویش می توانند با موفقیت هایی که در عرصه علم و دانش کسب می کنند، حافظ مرز و بوم خودشان باشند.

وی خاطرنشان کرد: جوانان باید در عرصه های علمی، اقتصادی و فرهنگی عزت و اقتدار کشور را حفظ کنند.

دکتر سلطانخواه افزود: جوانان باید توجه کنند که امروز تنها نقش ها عوض شده ولی بازیگران هنوز می توانند خوب هنرنمایی کنند و نخبگان کشور باید آن را طراحی و کارگردانی کنند.

حمایت از نخبگان خواست نظام و مردم است

  معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: ما در بنیاد ملی نخبگان از سوی مردم و نظام مسوول هستیم که از نخبگان پشتیبانی کنیم تا آنها بتوانند قله های رفیع علم را فتح کنند و بر این اساس نقش شما به  واسطه استعدادهای که خداوند در وجودتان به ودیعه گذارده بسیار مهم است.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این که نخبگان باید به بهترین شکل از توان و دانش علمی خود استفاده کنند، تصریح کرد: شما نخبگان باید استعدادهای خود را در راه صحیح صرف کنید تا جایی که مشکلات کشور رفع شود و با همت و روحیه بلند خود در آینده به خوبی وظایف خود را ایفا کنید.

گفتنی است در این نشست دکتر سعید سهراب پور، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ، دکتر رضا روستا آزاد، رییس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر جمال الدینی، مشاور وزیر بهداشت، دکتر سیدحسن حسینی، معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان و پرویز کرمی مشاور رئیس و مدیر کل ارتباطات واطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان حضور داشتند.

نشست تخصصی اساتید فناور دانشگاه شریف با معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی ریاست جمهوری

نشست تخصصی پتانسیل ها و قابلیت های فناورانه و دستاوردهای تجاری شده دانشگاه صنعتی شریف هفته گذشته با حضور دکتر آقامیری معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی ریاست جمهوری، دکتر روستا آزاد و اساتید فناور دانشگاه در اتاق شورای دفتر ریاست برگزار گردید.

در ابتدای این نشست دکتر روستا آزاد عبور از آموزش به پژوهش و تجاری سازی را حرکتی بسیار دشوار و هوشمندانه دانست و افزود: کشوری که نتواند در این مسیر حرکت کند نمی تواند در دنیا مطرح گردد.

وی با اشاره به فعالیت های معاونت فناوری و نوآوری معاونت ریاست جمهوری گفت: امیدوارم که با همکاری مسئولین بتوانیم بحث عمومی و مهم رساندن علم به ثروت را عملیاتی کند.

دکتر روستا آزاد در ادامه به فعالیت های مداوم دانشگاه صنعتی شریف در خصوص ارتباط با صنعت و تجاری سازی اشاره کرد و افزود: امیدوارم که با حضور دکتر آقامیری و اهتمام ویژه ی ایشان به این هدف، از ظرفیت های دانشگاه شریف بهتر و بیشتر استفاده شود.

• ایجاد مجتمع فناوری در شمال دانشگاه

در ادامه دکتر تجریشی معاون پـژوهشـی و فنـاوری دانشـگاه، گزارشی از چشم انداز دانشگاه در حوزه فناوری ارایه کرد.

وی با اشاره به فاصله زیاد حجم قراردادهای دانشگاه شریف نسبت به سایر دانشگاه ها افزود: حجم قراردادها در 6 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته و ما امیدوارم که در دو تا سه سال آینده به 100 میلیارد تومان برسد.

دکتر تجریشی در ادامه خاطر نشان کرد که دانشگاه شریف اکنون مرحله حل مشکل صنعت را پشت سر گذاشته و در حوزه فناوری کاملاً حرفه ای شده است و همچنین در بحث تجاری سازی علی رغم جوان بودن افراد بسیار موفق بوده  است.

معاونت پژوهشی دانشگاه به برخی سیاست های هیأت رئیسه دانشگاه اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست های هیئت رئیسه دانشگاه ایجاد شرکت های دانشگاهی و دانش بنیان می باشد و همچنین گسترش فعالیت های ارتباط با صنعت دانشگاه با ایجاد مجتمع فناوری از دیگر برنامه های دانشگاه می باشد که تا یک ماه آینده کلنگ آن در شمال دانشگاه زده خواهد شد.

دکتر تجریشی در پایان به درآمد 9 میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان دانشگاه اشاره کرد و افزود: امیدوارم که حرکت های خوب و مفید دانشگاه توسط معاونت علمی ریاست جمهوری پشتیبانی شود تا بتوانیم در آینده با این پشتیبانی ها کل کشور را متحول کنیم.

• افتتاح پایگاه شرکت های دانش بنیان  و مرکز رشد در جزیره کیش

مهندس دهبیدی پور رئیس مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه در ادامه جلسه به روند شکل گیری مراکز رشد کشور و دانشگاه شریف اشاره کرد و گفت: در سال 1381 مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف تأیسس شد و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد که بنیان گزار این مرکز دکتر ربیعی بوده است.

وی به میزان درخواست های سالانه ارایه شده به مرکز رشد که حدود 100 درخواست است، اشاره کرد و خاطر نشان کرد که با توجه به محدودیت ها، فقط توانایی پذیرش 10 درخواست توسط مرکز امکان پذیر است.

مهندس دهبیدی پور در ادامه به فعالیت های مرکز رشد اشاره کرد و گفت: علاوه بر ارایه خدمات استقرار و پشتیبانی به واحدهای فناور، خدمات آموزشی و پشتیبانی نیز ارایه می گردد. وی به افتتاح پایگاه شرکت های دانش بنیان در جزیره کیش اشاره کرد و خاطرنشان کرد که تا دو ماه آینده در جزیره کیش نیز مرکز رشد افتتاح خواهد شد.

رئیس مرکز رشد فناوری های پیشرفته شریف یادآورد شد که این مرکز آمادگی ارایه و انتقال تجربیات خود به سایر دانشگاه ها را نیز دارد. دهبیدی پور در پایان به برخی افتخارات مرکز رشد اشاره کرد.

در ادامه این نشست تخصصی اساتید فناور دانشگاه هر یک در مدت زمان پنج دقیقه به ارایه و معرفی برخی دستاوردهای فناورانه و تجاری خود و مراکزشان پرداختند.

در پایان نیز دکتر آقامیری معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی ریاست جمهوری در خصوص برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه توسعه فناوری و تجاری سازی مطالبی ارایه نمود.

به همت کانون یاریگران

جمع آوری کتاب های کنکوری جهت اهدا به دانش آموزان نیازمند

به گزارش خبرنگار نشریه شریف، کانون یاریگران شریف طبق روال سال های گذشته بــه جمـع آوری کتــاب های کنــکوری برای دانش آموزان نیازمند می پردازد.

لذا از همه دانشجویان عزیز تقاضا شده است کتاب های کنکوری خود را  جهت اهدا به دانش آموزان نیازمند به دفتر یاریگران واقع در ساختمان معاونت فرهنگی، طبقه دوم، اتــاق 24 تحویل دهند.

انتصابات

انتصاب دکتر مونس سیاح به سمت معاون مرکز معارف اسلامی دانشگاه از تاریخ 19/7/90 از سوی ریاست دانشگاه به مدت دو سال

انتصاب دکتر محمدرضا موحدی به سمت مدیر امور پژوهشی دانشگاه از تاریخ 28/6/90 از سوی ریاست دانشگاه به مدت دو سال

انتصاب دکتر علی بنائی به عنوان معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی برق دانشگاه از تاریخ 1/7/90 از سوی ریاست دانشگاه به مدت دو سال

انتصاب دکتر سعید باقری شورکی به عنوان معاون آموزشی دانشکده مهندسی برق از تاریخ13/7/90 از سوی ریاست دانشگاه به مدت دو سال

سخن بزرگان

بزرگمهر : خرد در نظرگاه مردمان آزاده و نیکخو جهان پر از شادی و شکوه می نماید . بهره خردمندان و امید واران همیشه شادکامی است .

اُرد بزرگ : پیش از آنکه با کسی پیمانی ببندید، دمی درباره توانایی خود در اجرای آن بیندیشید و سپس پاسخ گویید .

امام علی : قیمت و ارزش هر کس به اندازه کاری است که به خوبی می تواند انجام دهد.

سقراط : پیش تمام دشمنان به نزدیکترین دشمن خود که زبان است توجه داشته باش.

Read more http://press.sharif.ir/1390/7/9/MainPaper/156/Page/2/?NewsID=1545

http://www.eng-films.com/index.php?option=com_content&view=article&id=5865:%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%20%D8%B4%D9%88%D8%AF&catid=12:1390-05-25-08-36-00&Itemid=75
مشاهیر ، مشاهیر ایران ، سخنان دانشمندان ، دانشمندان بزرگ ، متفکران ایرانی ، متفکر ، متفکرین معاصر ایران ، دانشمندان بزرگ ایران ، متفکران بزرگ جامعه شناسی ، متفکران دانش ، صد متفکر برتر جهان ، فیلسوف بزرگ / بزرگ فلسفه / فلسفه دانان بزرگ / فلسفه ایرانی / فیلسوف ایرانی / بزرگترین فیلسوف های جهان / بزرگترین فیلسوف جهان / فیلسوفان بزرگ جهان /  بزرگترین فیلسوف / بزرگترین فیلسوف تاریخ / بزرگترین فیلسوف دنیا / فیلسوفان بزرگ دنیا / فیلسوف ارد بزرگ / حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف جهان ، مشاهیر استان البرز ، لیست صد متفکر برتر جهان ، ارد بزرگ ، فیلسوف بزرگ معاصر ، ارد حکیم بزرگترین فیلسوف جهان ، ??? متفکر برتر جهاننظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد